Nem volt időm – mindene odaveszett az olimpiai bajnoknak, még az aranyérmei is
Thomas Bach megígérte, pótolják a medáliákat.
A hátán vitte a magyar úszósportot Cseh Lászlóval, Gyurta Dániellel, elődei közül Egerszegi Krisztinával és Darnyi Tamással említhető egy lapon. Elképesztő magasságokba jutott, és talán nem is tudja, mekkora örömöt, önbecsülést, mennyi élményt adott a magyaroknak. Hosszú Katinka bejelentette visszavonulását.
Az önbizalom-hiányos bajai kislány legyőzhetetlen profivá vált, de mosolya mögött persze rengeteg munka, küzdelem és lemondás volt. Formabontó módon lett úszólegenda, akinek a teljesítménye előtt minden földrészen tisztelettel adóznak. „Visszavonult Hosszú Katinka, minden idők egyik legnagyszerűbb úszója” – írja a SwimmingStats. Nem túloz. Magyarország egy fantasztikus sportembertől búcsúzik, és ez alkalomból felidézzük csodálatos pályafutása fontosabb állomásait.
Régóta kering egy történet arról, hogy az ifjú Hosszú Katinka – aki súly- és motivációs problémákkal küszködött – az úszás helyett inkább a külsőségekre összpontosított. A válogatott edzőtáborában nem akarta felvenni az úszószemüveget, mert attól tartott, hogy nem szépen barnul le a szeme körül a bőre. Később bevallotta, olyannyira megcsömörlött, hogy közölte a szövetségi kapitánnyal: ő már nem úszó. 2008-ban, 19 évesen került az Amerikai Egyesült Államokba, és a Dél-kaliforniai Egyetemen sem az úszásra tette fel az életét. Kereste a helyét azok után, hogy 2004-ben, még gyerekként kijutott az athéni olimpiára, és ugyanabban az évben a győztes Risztov Éva mögött megszerezte első érmét a felnőttek között, egy bronzot a rövidpályás Európa-bajnokság 400 méteres vegyesúszásában. Miközben a korosztályos viadalokon jól szerepelt, négy évet kellett várnia a következő pozitív visszacsatolásra a nagyoknál. A 2008-as eindhoveni nagy medencés Eb-n szerzett ezüstérem, a 2009-es római felnőtt-világbajnoki cím és két bronzérem ellenére nem értek véget a nehéz évek, a pekingi olimpián például lemaradt a döntőkről. A 2010-es budapesti és a 2012-es debreceni Európa-bajnokságon is három arany- és egy ezüstéremmel bizonyított, a londoni olimpián meg hatalmas csalódásként élte meg, hogy 400 vegyesen a negyedik, 200 vegyesen a nyolcadik, 200 pillangón pedig a kilencedik helyen végzett. Mint kiderült, ez vízválasztó pillanat volt.